1

 1. Home
 2. Uncategorized
 3. Makale detayı
“Freelancer” Kelimesinin Tüm Anlamları

Freelance Çalışma Nedir?

Freelance, Türkçe’ye çevrildiğinde “Serbet Çalışma” olarak tanımlanabilir. Ancak Türkçe’sini değil “Freelance” kelimesini kullandığımızdan bu artık kabul edilmiştir.

Esasen Freelance bir kişinin bir şirket yerine kendileri için çalıştığı bir iştir. Freelance çalışanlar şirketler ve kuruluşlar için sözleşmeli işler üstlenirken, sonuçta serbest meslek sahibi olurlar.

Freelance çalışanlar, geleneksel çalışanların çalışma saatlerini ayarlama, farklı projelerde harcanan zamanı takip etme, müşterileri faturalandırma ve kendi istihdam ve işletme vergilerini ödeme gibi her türlü şeyden sorumludur. Serbest çalışanlar, çalıştıkları şirketler tarafından “çalışan” olarak değil, “yükleniciler” olarak kabul edilir.

freelance çalışma

Freelance Terimleri

Freelance iş ararken, bilinmesi gereken bir dizi farklı terim vardır. Bunlar freelance iş açılışları bulmana yardımcı olmak için kullanılabilir ve ayrıca kendini ve potansiyel müşterilere yaptığın işi tarif ederken de yararlı olur.

Freelance Job / Freelance İş: Freelance iş bulmak için yaygın olarak kullanılan bir terim.
Sözleşme Çalışması: Kalıcı bir işçi yerine geçici bir sözleşme çalışanı olduğunu belirtir.
Sözleşme İşi: Sözleşme Çalışması ile anlama gelmektedir.
Bağımsız yüklenici: Freelance çalışan demenin bir başka yaygın yolu. Çalışma şartlarınız başka bir şirket veya şahısla yapılan bir sözleşme ile belirlenir. IRS bu tür işleri bu şekilde sınıflandırır.
1099: İş türünü tanımlamak için kullanılır. Örneğin, “Bu 1099’luk bir sözleşme pozisyonudur.”
Sözleşme danışmanı : Bir şirketteki belirli konular için geçici danışma için işe alınan biri.
İşe alım sözleşmesi: Freelance, bağımsız bir yüklenici pozisyonu olarak başlayan ancak işler iyi giderse düzenli bir çalışan pozisyonu olma potansiyeline sahip bir iş.

Freelance Çalışmanın Artıları ve Eksileri

Her işin artıları ve eksileri vardır ve serbest çalışma farklı değildir . Önümüzdeki zorlukların farkında olmak, hazırlıklı olmanızı ve gerçeklikle başa çıkmanızı sağlayabilir.

Freelance Çalışmanın Artıları

İş yükünüz, birlikte çalıştığın müşteriler ve geliriniz üzerinde kontrol sahibi olmak, serbest çalışmanın büyük bir yararıdır. Serbest kaldığınızda, sürücü koltuğundasınız. Hangi işleri üstleneceğinizi, hangi müşteriler için çalışmak istediğinizi ve ödeme oranınızı siz belirlersiniz. Uzmanlık seviyenize bağlı olarak, yarı zamanlı saatlerde çalışmak, ancak tam zamanlı ödeme yapmak mümkün olabilir.

Esneklik ve uzaktan çalışma da bir avantajdır. Çoğu zaman, serbest projeler üzerinde çalışmak ev ofisinizde çalışmayı ve seçtiğiniz saatleri çalışmayı içerir. Kesinlikle buluşacak son tarihleriniz olacak, ancak ne zaman ve nerede çalışacağınıza siz karar vereceksiniz.

Freelance  Çalışmanın Eksileri

Nihai kontrol ile ek sorumluluklar gelir. Freelance çalışan olarak, bir işletme sahibisiniz ve vergiler, faturalar, alınan ödemeler, kendi sağlık sigortanızı bulmanız ve çalışmanızı tamamlamak için ihtiyacınız olan her türlü yazılım ve teknolojiyi satın alman gerekiyor.

Ziyafet veya kıtlık sendromu, serbest çalışmanın bir diğer gerçek dezavantajıdır. Bazı aylar iş ile ağzına kadar dolu olacaksınız, bir sonraki ay bir hayalet kasaba olabilir. Tek bir müşteriyle tutarlı bir sözleşmeye güveniyor olabilirsiniz, sadece aniden size ihtiyaç duymadıklarını bulmak için. Serbest çalışma, iyi para yönetimi ve yeni müşterilerin sürekli tedarikini gerektirir.

Freelancer Olarak İhtiyaç Olan Özellikler ve Özellikler

freelance çalışmak

Kendinizi serbest başarıya hazırlamak için sahip olmanız gereken birkaç özellik vardır. Her şeyi kapsayan bir liste olmasa da, bu önemli özellikler size nereye odaklanmanız gerektiği hakkında bir fikir verecektir.

 • Disiplin

Çalışmak yerine bir saat çevrimiçi alışveriş yaptığınızda sizi yargılamak için gözlerinin veya meslektaşlarının köşesinden sizi izleyen bir patron yok. Disiplin yolda kalmak için gereklidir.

 • Süreklilik

Kalıcılık her zaman önemlidir, ancak özellikle serbest çalışan olarak yeni başladığınızda ve umutsuzca işi izlemeye çalıştığınızda.

 • Dayanıklılık

Freelance çalışan olarak her şeyden daha fazlasını duyacağınız bir kelime var: hayır. Reddetme, oyunun adıdır ve arkanızdan çıkmasına izin vermeniz gerekecektir.

 • Organizasyon

Birçok farklı görevden siz sorumlusunuz. Gelir ve giderlerinizi takip etmeniz gerekir. İstemci e-postalarına hemen yanıt vermeniz ve son teslim tarihlerinizin üstünde kalmanız gerekir. Dosyalarını sıralanmış ve iş yükünüzü düzenli tutmanız gerekir.

 • Dışa Dönük

Geleneksel anlamda dışa dönük olmanıza gerek yoktur, ancak yeni müşterilere ulaşmak için biraz agresif olabilmeniz gerekir . Eğer işinizi büyütmek istiyorsanız, ister şahsen ister dijital olarak yapın, rahat ağ iletişimi ve yabancılara yaklaşmanız gerekir.

 • Konuşkan

Freelance çalışan olmak çok fazla iletişim gerektirir . Daha yüksek bir oranla pazarlık yapmak veya bir müşteriyle ayrılmak gibi zor sohbetler yapmaya ve bunları dokunsal ve profesyonel bir şekilde ele almaya istekli olmanız gerekir. Senin için o kirli işlerle ilgilenecek patron ya da başka bir meslektaş yok.

Freelance Neden Popüler Oldu?

Sürpriz! Cevap: teknoloji.

İşyeri lojistiği her yönüyle artık her yerden katılmana ve uyum sağlamana olanak tanıyan bir uygulamaya sahiptir.

Eğer başarabilir ve edebilirsin dünyanın herhangi bir yerinde bir dizüstü bilgisayarın ile çalışmak varken, neden bir masanın arkasında sıkışıp kalasın ki?

Heyecanı biraz daha katlamak için geleneksel olarak yaratıcı profesyoneller (web tasarımı gibi) tarafından yapılan çalışmaların çoğu benzer teknolojik gelişmelerden büyük ölçüde etkilenmiştir.

Bu, Freelance çalışanı bir kerede birden fazla proje üstlenebilecek tamamen yeni bir yetenek verir.

Merak eden birçok yaratıcı profesyonelin liderliği: Neden aynı anda birçok kişi üzerinde çalışabilecekken, neden bir kişi / şirket / proje için çalışalım?

Teknolojideki bu değişimler benzer bir tutum değişikliğine yol açmıştır. Yıllar önce, “zanaatını” sürdürmek için istikrarlı bir iş bırakma fikri * öksürük * aptalcaydı. Freelance çalışma, bir hobi veya okul sonrası proje gibi gece yatmadan önce yaptığın bir şeydi. Bir kariyer değildi.

Ancak giderek daha fazla insan bilinmeyene sıçradı. Dokuzdan beşe kadar kübik hücrelerini dijital göçebelik özgürlüğü için terk etmek.

Ve serbest yaşamı baştan çıkarıcı bulanlar sadece Freelance çalışanlar değil. Şirketlerde bu durumdan oldukça hoşnut.

Şirket Çalışanlarına Freelance Çalışmak Cazip Geliyor

PBS’nin yaptığı bir röportajda yazar Richard Greenwald, NASA ve IBM kadar büyük ve prestijli şirketlerin hızlandırılmış bir oranda serbest çalışanlara yöneldiğini belirtti. Ve yalnız değillerdi. Pinterest, OpenTable, Panasonic, Unilever, NBC ve daha birçok (ve birçok) şirket de aynı şekilde bu çalışanlara yöneliyor.

Üstelik ülkemizde de büyük markaların birçoğu özellikle içerik üretiminde Freelance çalışanları tercih ediyor.

Ama neden?

Freelance çalışanların iş için mantıklı olmasının 3 temel nedeni olduğunu buldum:

freelance

1. Maliyet / Karşılanabilirlik

Birçok Freelance çalışan prim ücreti almasına rağmen, büyük çoğunluğu çalışmaları için fazla ücret almıyor ( durdur! ). Bu düşük oranlar, şirketlerin Freelance çalışan istihdam etmesini son derece cazip kılmaktadır.

2. Esneklik

Birçok Freelance çalışan, esnek yaşam tarzlarının tadını çıkarır ve şirketler de freelance çalışmak sürecinin aynı şekilde keyfini çıkarıyorlar. Tam zamanlı bir çalışanı işe alma maliyeti, eğitim, kültür gibi belirli noktalarının yanı sıra Freelance çalışmak, zaman ve bağlılık da dahil olmak üzere maaş ve sigortanın ötesine uzanıyor.

3. Hız

Bir şirket içinde hem Freelance çalışmak hem de işe alınan müteahhitlere sahip olan freelance çalışanların daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim. Belki de projenin tamamlanması ve devam edilmesi konusunda freelance çalışanın aciliyet duygusudur.

Belki de işletmenin geleneksel alıştırma ve eğitimi atlayabilmesidir. Belki de freelance çalışmak sürecini benimseyen çalışanlar toplantıları ve iç politikayı atlayabilirler. Ancak sebebi ne olursa olsun, Freelance projeler genellikle şirket içi işlerden çok daha hızlı hareket eder.

Tüm bunlar, freelance çalışmak isteyen çalışanların artık esnek yaşam tarzlarını, dünyanın en büyük ve en saygın şirketlerinden bazılarıyla çalışma fırsatı ile harmanlayabileceği anlamına geliyor.

4.Her Şey Mükemmel Değil

Tam zamanlı bir freelancer ve tam zamanlı bir masa jokeyi olarak çitin her iki tarafında bolca zaman geçirdim. Her ikisinin de artıları ve eksileri var, ancak burada Freelance çalışmak hakkında bilmen gereken birkaç noktanın var olduğunu bilmen gerekiyor.

5.Can Sıkıcı Vergiler

Ne olursa olsun can sıkıcıdırlar, ama taşeron işçilerine daha fazla can sıkıcı yaklaşırlar. Freelance çalışmak isteyen bir müteahhit olarak, yalnızca kendi gelir vergilerini ödemekle kalmaz, aynı zamanda serbest meslek vergilerini de ödemekle yükümlü olursun.

Daha karmaşık hale getirmek ve ispatlamak için işletmene giren ve çıkan tüm paraları izlemeye hazır olmalısın. Paralarını idare etmek için İnsan Kaynaklarına güvenemeyeceksin. Çünkü Freelance çalışmak dendiğinde tasarımcı da İnsan Kaynakları da sensin.

Elbette muhasebeci tutabilirsin.

6.Nakit Akımı

Bu sorun tipik olarak erken gün freelance çalışmak isteyen bir çalışanın sürdürdüğü bir çalışmanın belirtisidir, ancak bunun üstesinden geleceksin. Her zaman dizilmiş işin olacağı için değil (her ne kadar olabilirsen de), ancak seni projeler arasında yüzen (mutlu) ve meşgul tutacak kadar yardımcı bir gelirin olacağına da emin olabilirsin.

Yine de, tutarlı bir maaş ödemeden kira, kamu hizmetleri, gıda gibi ücretleri de ödemek için freelance kariyerine bir yan proje olarak başlamanı öneririm. Temel yaşam masraflarından endişe etmediğinde (sana para vermek isteyenlerin aksine) daha iyi projeler üstlenmen daha olasıdır.

Bu yüzden biraz daha kenara koymak Freelance çalışmak isteyen biri için oldukça önemli olacaktır. Eğer sürekli olan bir gelir kaynağın yoksa, öncesinde kenara para koy çünkü ihtiyacın olacaktır.

7.Yalnız Olmak

Bir süredir freelance çalışmak üzere yola çıkan birçok profesyonelin bazıları aynı fikirde olacaktır: Freelance çalışmak yalnızlıktır.

İlk başta evinden ayrılmak ya da günlerce başka bir insanı görmek zorunda kalmamak güzel, ama sonunda ofisinin takım ortamını özlemeye başlıyorsun. Bu kesinlikle yalan değil.

Ne kadar freelance çalışmak için yanıp tutuşuyorsan bunu da göz önünde bulundurman o kadar önemli olacaktır.

Bununla mücadele etmenin en iyi yolunun, kendinizi ek sosyal durumlara sokmak olduğunu öğrendim. Müşterileri telefonla buluşturmak yerine yüz yüze veya en azından görüntülü sohbet yoluyla buluşmayı teklif edebilirsin. Her gün evden çalışmak yerine, en sevdiğin kahve dükkanına veya daha iyisi yerel bir çalışma alanına gidebilirsin.

Elbette bir dizüstü bilgisayarın varsa…

planning

Peki Freelance Çalışmak Gerçekten Yapılmalı Mı?

Evet. Yaptığın her türk lirasının, koyduğun işin tam bir yansıması olduğunu bilmekten daha fazla güçlendirici bir şey yoktur. Hafta sonu boyunca birkaç saat daha çalışıyorsan, bu banka hesabına daha fazla para girmesi demektir. Ya da çalışma saatlerini ve günlerini sen belirleyeceğin için hep kaçırdığın tüm o fuarları, konuşmaları, seminerleri ve daha fazlasını yakalayabilirsin demektir.

Ayrıca, freelance çalışmak, tuzaklarının birçoğu basit hazırlık ve planlama ile çözülebilir. Evet, engeller olacak, ama ne zaman engellerle karşılaşmıyoruz ki?

Buna hazır mısın? Cevabın evet ise devam edelim.

Neden Freelance Çalışmak Bir Seçim Olmalı

Bu bölümü yazarken, evimde sıcacık bir şekilde, kahvemi içiyorum, ayaklarımı uzattım ve inanır mısın pijamalarımı giyiyorum. Ve bir sonraki hafta nereye gitsem diye düşünüyorum.

Seyahatler boyunca tam zamanlı çalışabilirim ama aynı zamanda hayattan da vazgeçmiyorum.

Mükemmel ama değil mi?

Dünyanın en güzel şehirlerinde seyahat ederken para kazanmak sana hitap ediyorsa, o zaman bunu sadece senin için yazıyorum. Seni Freelance çalışmak konusunda ikna etmek için sadece.

Tam zamanlı bir işte çalışan bir tasarımcıysan, belki de ikna etmeye ihtiyacın vardır. Bunu yapmak için de buradayım. Zaten tam bir freelancersan, birkaç yeni fikir edinip edemeyeceğine bak derim.

Gerçekten iyi haber şu ki, eğer bir web tasarımcısıysan, diğer mesleklerden çok daha kolay.

Neden? Çünkü talep edilen becerileriniz var. Her şirket bir site ister. Ayrıca, web tasarım becerilerin kısa vadeli projeler veya uzun süreli devam eden işler için kullanılabilir. Bu, seyahat programlarına uyması için yaptığın freelance çalışmak için oluşturduğun sözleşmelerin türlerine göre koordine edebileceğin anlamına gelir.

Ve web tasarımı ile ilgili her şey zaten web tabanlı olduğundan, belirli bir süre için belirli bir yerde olmana da gerek yoktur.

Freelance çalışmak denildiğinde faydaları tamamen özgürlükle ilgilidir :

 • İşe gidip gelmekten kurtulma: Freelance çalışmak, işe gidip gelmenin maliyetini, stresini ve zamanını kurtarır.
 • Kiminle çalışacağını seçme özgürlüğü: Freelance çalışmak, ofis dramasından kaçınmanı sağlar.
 • Programlama özgürlüğü: Freelance çalışmak istediğin zaman, istediğin kadar çalışman anlamına gelir.
 • Konum özgürlüğü: Freelance çalışmak istediğin yerde, istediğin alanda çalışmak demektir.
 • Peki tüm bu özgürlükleri anladığımıza göre bakalım seni Freelance çalışmak konusunda ikna edebilecek miyim?

İşten Ayrılma Özgürlüğü

Türkiye’de yaşıyorsan ve eğer çok büyük, kalabalık bir şehirde yaşıyorsan (sana diyorum İstanbul!) işe gidip gelmek saatlerini alabilir. Ama evde çalışıyorsan, kendini arabanda tek başına geçirmiyorsan veya sardalya gibi bir trene sıkışmıyorsan yılda beş tam çalışma haftasından tasarruf edeceksin.

Gerçekten iş yapmak için günde ekstra 50 dakika belki de daha fazlasını kullanmayı, daha sonra dünyayı gezmek ve seyahat etmek için kaydettiğin yılda beş hafta almanı öneririm. (Ya da bilgisayar oyunlarına git. Seçim senin. Ben seyahat ederken Sims oynamayı seviyorum 😀 )

Bu matematik bana çok mantıklı geliyor.

Bu arada, işe gidip gelmek fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığın için de zararlıdır. Kan basıncını, kan şekerini, kolesterolünü, depresyon oranlarını, sırt ağrını, endişeni artırır ve uykunun kalitesini düşürür. Şimdi bir ilaç reklamı gibi geliyorum. Ama abartmıyorum.

Son ama önemli bir madde de ekstra harcamaların. Yol masrafı, yemek masrafları ve daha fazlası… Eğer iş yerin ekstradan bu ücretleri ödemiyorsa bunlar da senin için oldukça ağır birer yük olacaktır.

Oysa Freelance çalışmak istediğinde bunlar var mı?

Tek ödeyeceğin şey dışarı çıkmak istersen ödeyeceğin ücretler olacaktır.

Konum Özgürlüğü

Seyahat ederken tam zamanlı çalışıyorum. Benim için ve diğerleri için, bu şekilde freelance çalışmak, meslek yaşam tarzının en çekici yönü: uzak olmak. Hem de her şeyden.

Türkiye’deki evimden ya da Paris’in bir kafesinden ya da Tayland’daki bir plaj bungalovundan çalışabilirdim. Freelance çalışan olarak her iki dünyanın da en iyisini elde edersin.

Farklı mutfakları ve kültürleri keşfedebilir, dünyanın dört bir yanından çeşitli arkadaşlar edinebilir ve kendinizi alternatif yaşam tarzlarına sokabilirsin. Üstelik tüm bunlar için para kazanırken. Ve daha gelişmiş bir bölgedensen, yaşamak için nispeten ucuz ülkeleri kolayca bulabilirsin. Bu, çok fazla gelir elde etmeni sağlayacaktır.

Örneğin, şu anda İstanbul’Da yaşıyorsan, Budapeşte gibi bir şehirde zaman geçirmek % 72 oranında bir maliyet azalmasına neden olur.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birinde yaşamak da fena değildir. Bahse girerim, ayda 3.600 $ tasarrufla yapmak isteyeceğin birkaç şey vardır.

Evden uzakta çalışmak isteyenler için kafeler çalışma alanları için ortak bir seçenektir, ancak ortak çalışma yerleri benim tercihimdir. Diğer ilginç ve motive insanlarla tanışmak için harikalar ve genellikle ayda sadece birkaç yüz türk lirasına mal oluyorlar. Bu ücret genellikle masa alanı, monitör kullanımı, yüksek hızlı internet, toplantı odaları ve tam zamanlı erişimi kapsar. Yanında başka bir şey getirmene de gerek yok.

Elbette bu tarz alanlar ülkemiz için sadece belirli şehirlerde var.

Kiminle Çalışacağını Seçebilme Özgürlüğü

Bir iş ne kadar iyi olursa olsun, genellikle ofiste yaşamında olmasını istemeyeceğin biri vardır. Bu kişi patronun ya da iki çalışma masası uzağındaki iş arkadaşın olabilir. İş arkadaşları genellikle hayatta en çok etkileşim kurduğumuz kişilerdir, o zaman neden kim olduklarına karar vermek için neden bir başkasına bırakıyoruz?

Neyse ki, freelance çalışmak bu konuda sana tercih şansı tanıyor. Freelancer olarak çalıştığın ve etkileşimde bulunduğun herkesi seçersin. Seni kızdırırlarsa, bağları kopar ve devam et. Yaşam, sevmediğin insanlarla uğraşarak enerjini boşa harcamak için çok kısa.

Ve insanların çocukları hakkında sıkıcı hikayeler dinlemek ya da ertelemek için bir bahane arayan tatmin edici iş arkadaşları tarafından tekrar tekrar kesintiye uğramak zorunda kalmamalısın. Verimliliğini ve işinden zevk almanı (ve hayatınızdan bahsetmemek) freelance çalışmak sana sağlayabilir!

Zaman Özgürlüğü

Freelance çalışmak, kaç saat çalışman gerektiğini sana söyleyecek kimse yok demektir. Kimse sana şu kadar süre çalış demez. Bu tamamen sana kalmıştır. Bir ev veya uzun bir tatil için tasarruf etmek istiyorsan, standart haftada 40 saatten daha fazla çalışabilirsin. Bir kitap yazmak veya şehirleri keşfetmek için zaman istiyorsan, daha az çalış. Sana kalmış.

Ayrıca günün hangi saatinde ve hatta hangi günlerde çalışacağını da seçebilirsin. Kendimi güzel bir öğle yemeği yapma, bir arkadaşımla kahve içmenin ya da ne zaman hissettiğimde koşmaya gitme esnekliğinden zevk alıyorum. Ayrıca burada veya orada bir patron ile konuşmak zorunda kalmadan arkadaşlarınla kamp yapmak için uzun bir hafta sonu almak için zevktir.

Unutma, freelance çalışmak seyahat etmen gerektiği anlamına gelmez. Şu anda senin için mantıklıysa, evde kalmakta yanlış bir şey yoktur. Eğer bir ailen varsa, o zaman freelance çalışmak, çocuklarının tüm önemli olaylarını kaçırmaya devam eden “Beşikteki Kedi” ebeveyni olmak zorunda olmadığın anlamına gelir. Oğlun bir resitale sahipse ve kızının önemli bir yarışması varsa, iş arkadaşların için bir bahane bulmadan stres yaşamadan onları görmeye ve daha sonra herkesi dondurma için çıkarmaya zaman ayırabilirsin.

Eğer bekarsan – benim gibi – kedini beslemek ve sevmek için evde olabilirsin. Tabi bir kedim olabilseydi…

Finansal Özgürlük

Sadece arabandan kurtularak veya daha ucuz ülkelerde yaşayarak tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda bir freelancer olarak daha fazla kazanabilirsin.

Türkiye’de tam zamanlı, masa başında oturan bir web tasarımcısının ortalama maaşı 3 bin Türk lirası. Bu, asgari ücretten biraz daha fazlasını kazanan stajyerlerden üst düzey çalışanlara kadar uzanıyor.

Ne olursa olsun, yetenekli, kendine güvenen ve akıllı bir tasarımcının her yıl orta derecede başarılı bir freelancer olarak yapabileceğinden çok daha düşük bu rakamlar.

Oldukça genç bir web tasarımcısı hizmetleri için saatte 200 Tl ücret alabilir. Bu zaten yılda 100.000 bin’in üzerinde. Deneyimli bir tasarımcı saatte 300 TL veya daha fazla alabilir. Bu da bizi yılda en az 200.000’in üzerine çıkarır. İş akışını hızlandırmak için site oluşturucu sistemler de kullanır ve piyasa fiyatlarında ücret almaya devam edersen, daha da yükselebilirsin.

Kısacası Her Şey Sana Kalmış

Freelance çalışan olarak neredeyse her şeyin sorumlusun. Müşterilerinin ve iş arkadaşlarının kim olduğu, nerede ve ne zaman çalıştığın, hangi yazılımı kullandığın ve ne kadar tatil zamanı aldığın ve ne zaman izin aldığın da dahil olmak üzere tüm iş kararlarını kendi başına alırsın.

Dikkate alman ve dinlemen gereken tek kişi müşterindir ve sen de onları seçersin. Ancak unutma, onları seçtikten sonra onları dinlemen ve saygı duyman gerekir. Eğer onları kaçırırsan sonuç bellidir. İşsizsin! Sadece akıllıca tercihler yap ve sonucunda iyi olacaksın.

Üstelik daha da iyisi… Freelance çalışmak sayesinde özgür bir insan olacaksın.

Freelance Çalışmak İçin Freelance İşi Nasıl Bulunur?

“Ece yüksek ücretli işler nasıl buluyorsun?”

Duyduğum en yaygın soru bu. “Biraz daha normal olamaz mısın Ece?” dışında.

Ne yazık ki, her iki soruya da basit bir cevap yok, ancak bu bir psikiyatristin ofisi değil, bir web tasarım blogu olduğundan, ilkine odaklanalım.

Şimdi, seni yanıltmak istemiyorum, ancak Freelance çalışmak sırasında sonuca ulaşan tek bir yol yoktur. Gerçekte, birçok farklı yol vardır ve sadece bazıları senin için çalışacaktır.

Seni en iyi yedi yoldan geçireceğim. Her birini test etmeni şiddetle tavsiye ederim. Bunlardan herhangi birini reddetmek, başarılı freelance çalışmak isteyenler için çok önemli olan acele zihniyetine bir kötülük yapmak olacaktır. Şahsen ben bu seçeneklerle birçok iyi işe imza attım.

Başlangıcın her zaman en zor kısım olduğunu unutma, bu yüzden cesaretini asla ama asla kırma. Eğer bir çift müşterilerine kendini kanıtlamışsan sonra, sürekli dönüm olacak aşağı çalışma ve daha yüksek başlangıçta mümkün düşünce daha sözleşme yaptığın oranlarını artırmak mümkün olacak.

Abarttığımı mı düşünüyorsun? Bildiğin başarılı freelancerlara sor.

İşte size yol göstereceğim kanallar:

1. Portföyün : kişisel web sitesi, Behance ve Dribbble

2. Serbest iş pazarları : Gitgir.com,

3. Şablon pazarları : WebFlow, CreativeMarket ve ThemeForest

4. Ağ oluşturma : Müşterilerinin olduğu yere git ve onlarla bire bir konuş.

5. Kulaktan kulağa : Kendini daha kolay hale getir… İçeri gir ve insanların senin için konuşmasını sağla.

6. Hustling : Adını vahşi hale getirmek için çözümleri bir araya getir.

Bugün müşteri bulmaya başlamak için ihtiyacın olan bilgileri vererek, her biri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğim. Amaç, sana (eğer istenirse) işini bırakmana veya kurulu freelance çalışmak için olurduğun işini büyütmene olanak tanıyan yeterli bir başlangıç ​​müşteri tabanı vermektir.

Hazır mısın? Hadi başlayalım.

Çevrimiçi Bir Portföy Oluştur

Bir web tasarımcısıysan ve kendi kişisel web siten ve bir portföyün yoksa, o zaman kendi kendini tedavi etmen gerekir.

Bu her zaman bu birinci adımdır. Potansiyel müşterileri üzerinde çalıştığın sitelerin bağlantılarına tembel olarak yönlendiremezsin. Kişisel siten portföyünüzdeki taç mücevher olmalıdır. Ciddiye alınmak ve yüksek ücret almak istiyorsanız bir tasarım uzmanı olarak kendinizi kanıtlaman gerekir. Portföyün senin kredindir.

Portföyün yoksa aşağıdaki bölümlerde yer alan tavsiyeler geçerli olmaz. Bunu yapmak için zaman ayırmazsan, bir sonraki tasarımcı müşterinin tercihi olacaktır. Burası kalabalık bir alan, bu yüzden köşeleri kesmenin iyi olmasını bekleme.

Bir portföy oluşturduktan sonra, her yere bağlantı kur.

Alakalı görünmediği yerlerde bile: e-posta imzanızda, sosyal medya kanallarınızda ve varsa kartvizitlerde..

Yorumunuzu bırakın