Günümüz teknolojisinde freelance iş imkanları

  1. Home
  2. Uncategorized
  3. Makale detayı
Günümüz teknolojisinde freelance iş imkanları

Bir sabah uyandınız ve işe, okula ya da her nereye gitmeniz gerekiyorsa onun verdiği psikolojik yorgunlukla olabildiğince kısa sürede uyanmaya çalışıyoruz. İnsanlık için klasikleşmiş kahve içip uyanayım şartlanmasıyla geleceğe yatırım ya da eğitim hayatını tamamlama sorumluluğunun yüklediği zorunlulukları yerine getirmeden önce erkenden uyanıp bir kahvecide alıyoruz soluğu… Hayatımızı devam ettirmek ve bunun için ihtiyaç duyduğumuz şeyleri somut olarak karşılayabilmek amacıyla bütün hayatımızı bir yerlere yetişmeye çalışarak harcıyoruz. Bunca koşturmanın içinde kendimize ayıracak vaktimiz olmuyor.

Gelişen günümüz dünyasında teknolojinin getirdiği fazlasıyla çeşitlilik gösteren imkanlardan haberimiz bile yok. İnternet hayatımıza girdiğinden beri iş imkanlarında ciddi anlamda bir artış söz konusu ve sosyal medya platformları gibi internetin bize sağladığı imkanlar mevcut olmakla birlikte, günden güne bu platformların kullanımında da ciddi bir artış görülmektedir. Bu platformlar bize evden çıkmadan ve hiçbir zahmete girmeden yemeğimizin kapımıza gelmesini, yeni çıkan kıyafetleri olabildiğince hızlı alıp giyebilmemizi, yeni çıkan haberlerden anında haberdar olmamızı hatta yeni arkadaşlar edinmemizi ve insanların neler yaptıklarını o an görebilmemizi sağlamakla başlayıp belki de bütün dünyayı perdelerimizi bile açmadan görebilmemizi her konu hakkında az çok fikir sahibi olmamızı sağladı. İnsanlık gelişen bu teknolojinin hızına yetişememeye başladı. Ama bir yandan da bu teknolojik ortamdan kopmayı asla başaramadı. Bu durum internet ortamında yardım arayışını da beraberinde getirdi ve internet kullanıcıları kendi işlerini bu ortamda halledebilmek için ya da ürettikleri ürünleri satabilmek, bunların pazarlamasını internet ortamında daha etkili yapabilmek için yardım alma ihtiyacı duymaya başladı.

Bir önceki paragrafta anlattığım gelişmeler, zihinsel olarak belki de aynı düzeyde yoruculuğa sahip olsa da bedensel olarak daha konforlu iş imkanlarını beraberinde getirdi ve “freelance” olarak tanımlanan iş alanlarının ortaya çıkmasına katkı sağladı. Bu iş alanları internet ortamı üzerinden gelen taleplere kısa sürede karşılık vermek üzerine kurulmuş, insanlara ek gelir ya da düzenli bir kazanç sağlamak gibi avantajları bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca bu avantajdan faydalanabilmek için bir yerlere yetişmek gibi bir kaygıya kesinlikle yer yoktur; çünkü evde otururken ya da kahve içmek için gittiğimiz bir yerde uzmanlık alanımız dahilinde kolaylıkla yapabileceğimiz işleri bünyesinde barındıran bu çalışma alanı, zaman veya mekan bağlamında hayatımıza kesinlikle bir kısıtlama getirmez, freelance iş olarak adlandırdığımız bu durum kendi tercih ettiğimiz işleri, gündelik zorunlu olarak yaptığımız işlerin arasında verdiğimiz küçük molalarımızda bile keyifle yapabileceğimiz iş imkanlarını önümüze serer. Bize sadece uzmanlık alanımıza göre aradığımız işi seçip teklif sunmak kalır.

Freelance dediğimiz işi yapan insanlar freelancer olarak anılır ve günlük hayatın stresini diğer insanlara göre daha aza indirgerler çünkü istedikleri anda kendilerine zaman ayırabilirler ve çalışma saatlerini kendileri belirlerler. Teoride herkesin hayalini kurduğu freelance işler, pratikte henüz yeteri kadar bilinmemektedir ya da insanlar nasıl freelancer olunabileceği konusunda yeterince bilgi sahibi değillerdir. Bu konuda insanlara yardımcı olmak ve yeni iş alanları sağlamak konusunda gitgir gibi internet siteleri insanların önünde yeni kapılar açmakta ve freelancer olmaları yönünde insanlara ciddi teşvikler ve imkanlar sağlamaktadırlar. Akşam evinizde oturup bilgisayarı açtığınızda gitgir sitesine girip kendinize uygun herhangi bir işi kolayca bulabilir ve teklifinizi sunabilirsiniz. Ya da acil bir işiniz vardır ve bu işi yapabilecek donanıma sahip değilsinizdir, gitgir size o işte uzman kişileri listeleyip aralarından istediğiniz kullanıcıyı seçme opsiyonu sunmaktadır. Zaman aralığı ve ödeme için önerilen bütçe ise tamamen size bağlıdır. Ve bütün bunları yaparken evinizden çıkmanıza, bir yerlere koşturmanıza gerek kalmamakla birlikte kısa sürede ihtiyacınız olan her ne varsa size istediğiniz süre içinde sunulmaktadır.

Herkes kendi işinin patronu olmak ister. Freelance iş olarak adlandırdığımız bu alan bize kendi işimizin patronu olabilmemiz adına büyük avantajlar sağlar ve ekonomik alanda aldığımız riskleri minimuma indirebilmemiz adına bize büyük avantajlar sağlar. Elbette her işin kendine göre farklı sorumlulukları ve zorlukları vardır fakat freelancer olarak yapılacak işin belirlenmesi ve işi kimin yapacağı konusunda bir seçim yapılması hususunda bakılacak olan en önemli nokta; işi yapacak olan insanın referansları ve daha önce yaptığı işleri nasıl teslim ettiğidir. Örneğin bir internet sitesi için logo tasarımı yapacak bir freelancer aranıyorsa işe başvuran adaylar arasından, daha önceki işlerini hakkıyla yapmış ve güzel yorumlar almış freelancerların o işe seçilme olasılığı diğer freelancerlara göre çok daha fazladır.

Her işte başlangıç aşamasında risk almak gerekir ve o işten elde edilecek kazanç haliyle başlangıçta az olacaktır. Freelance iş dünyasına adım atarken bunları göz önünde bulundurmamız gerekir. Bir önceki paragrafta da belirttiğim gibi yaptığımız işler ve kazandığımız referanslar bizim bir sonraki iş adımımızı belirlemekte çok büyük bir role sahiptir. Hakkını vererek yaptığımız herhangi bir iş, yaptığımız bu işin işverenler arasında konuşulmasını ve güzel referansların kazanımını sağlayıp bize yeni ve daha büyük işler de sağlayabilir, bizi freelance iş dünyasında unutulmaya yüz tutma noktasına da getirebilir.

Telefonlarımız, tabletlerimiz ve bilgisayarlarımız hayatımızın bu denli merkezine yerleşmişken neden zamanımızı boş yere harcayıp kendimizi işe yaramayan varlıklar olarak görüyoruz diye sormak isterim. Sabahtan akşama kadar sosyal medyaya ayırdığımız zamanımızın bir kısmını kendimize ek gelir kazandırmak adına bu teknolojik cihazlarımıza taşımak, kaybettiğimiz zamanımız için duyduğumuz pişmanlığı bir parça olsun azaltabilir ve yaptığımız iş sayesinde elde ettiğimiz kazancın yanında yardıma ihtiyacı olan insanları da memnun etmiş oluruz.

Sonuç olarak söylemek istediğim; teknolojik gelişmeler insan hayatına olumlu ve olumsuz birçok yenilik kazandırdı. Getirdiği olumsuzlukların yanı sıra ihtiyaçların daha hızlı karşılanması adına yeni iş alanlarının da ortaya çıkmasına öncülük etti. Artık günümüz insanı kendi yetenekleri doğrultusunda kendi yapacağı işi seçmek konusunda daha özgür bir konuma geldi. Tabi ki seçim bizim elimizde. Ya Gitgir’e tıklayıp aradığımız işi yapabilecek insanı aramaya başlayabilir ya da yapabileceğimizi düşündüğümüz işe bu platformlardan ulaşabiliriz. Öbür taraftan sürekli bir yerlere koşturup düşük bir miktar karşılığında hayatımızı devam ettirmeye çalışabiliriz. Seçim bizim elimizde…

Etiketler: freelance
Gitgir

Gitgir

Yazardan beri: November 18, 2019

Yorumunuzu bırakın